Как да не реконструираш стара къща в Балкана

от Анета Василева, 25.08.2008 | 14 коментара

село Дълбок дол, общ изглед

Дълбок дол е типично малко троянско село из северните склонове на Стара планина. Дори не е архитектурен резерват, нищо че има запазени чудесни дървени плевни и калени къщи с характерните за района каменни покриви от големи плоски речни камъни.

Има църква, площад със смесен магазин, а единственото радио, което се хваща, е Хоризонт. И дори и то пращи.

Наскоро минавах оттам и не повярвах на очите си. Дълбок дол вече може да се похвали със съвременно реконструирана къща, току до табелата за края на селото.

Къщата е топлоизолирана, предполагам. Отвън е облицована с евтина PVC имитация на дървена обшивка, която сме свикнали да виждаме основно по американските филми и отскоро из столичния Лозенец. Старите дървени капаци все още стоят. Докога ли?

Реновираната къща в селото
Къщата не е нова, макар отдалеч да създава това впечатление. Обшивката е много светла и неприятно контрастна, а покривът и водосточните тръби са подновени.

Реновираната къща и старата плевня
Контрастът със запазената плевня е поучителен. Жалко, че използването на традиционни местни материали все още се приема за белег на бедност и изостаналост от модерните тенденции.

PVC обшивка и стари капаци
Не знам дали старите капаци и дограмата ще останат. По-скоро не. Засега ефектът е като недовършен декор за филм.

Коментари

  1. мартин (25 август)

    Радостно е че поне не е с ярко оранжев цвят :)

  2. ivgin (25 август)

    Не съм 100% сигурен, но смятам, че къщите са кирпичени, а не кални. От кал можеш да си направиш баня най-много. Това на покривите пък не са речни камъни (те са кръгли и се редят трудно), а едни други камъни, които се цепят лесно по дължина.

  3. valkoto (26 август)

    Това, което си наблюдавала в моето село е вече тенденция. Изоставена къща (защото възрастните хора са починали, а младите все още не желаят да живеят на село), се продава на фирма за недвижими имоти. Тя прави ремонт подобен на този и след това продава къщата на доста по-висока цена на чужденци, които са решили да се преселят окончателно или за селски туризъм.
    В моето село за щастие ремонтите са по-скромни и резултатите не толкова контрастни – варосване, укрепване, подновяване на дървената дограма. Но тук там има и крайности.
    Разкъсвам се между това стара къща да се срути, докато чака младостта да оцени прелестите на селото и да я реставрира или да бъде ремонтирана по подобен или по-скромен начин, продадена и населена от чуждо говорящи. И в двата слуачая е тъжно.

  4. tarelka (26 август)

    abe kolegi stiga samo putevoditeli,daite neshto ot vas da vidim…chertej4e neshto idei,sto za kreativni dushi ste….proektche taka,s seloto ko stana..?

  5. Didko (27 август)

    Подкрепям колежката Тарелка – стига думи, дойде време за “дъ риъл кънтент”

  6. Sv (31 август)

    Ole, Ane, ti me zastrelja s tazi nahodka!
    Ujasna, ujasna oblicovka. Nashata kashta e sas sashtata:)) Grozna kolkoto si iska a i shte se razgradi na kukuvo ljato taja plastmasa(ottam si pravi izvodi za vredata varhu skapata ni priroda). A v tova mi ti divno balkansko selo e kato krupka! Edinstvenoto i polojitelno kachestvo e che lesno se poddarja, izmiesh ja i e kato nova! Tolkova e evtina, obache , i se strahuvam che shte navodni BG:((
    Koga li shte osnovat edin Green Build Council i u nas ta da se stresnat malko arhitekti i stroiteli.

    PS: Izvinete za latinicata no me murzi da pisha na kirilica…

  7. polya (29 септември)

    Vse o6te ne mojem da ozenim tova koeto imame i da napravim taka 4e da se zapazi…

  8. Мок ( 7 октомври)

    Понятието “реставрация” има друг смисъл. Това тук е все едно да си извадиш от шкафа стара дреха и да я боядисаш с латекс.

  9. Роман Рачков (20 ноември)

    тия са големи калпазани. как са осакатили къщата само...

  10. Р.Драголова (23 ноември)

    За голяма радост на нашето село не минават само такива като Вас,който виждат нещата от към лошата им страна.Малко след тази къща има етнографски център,в момента се реставрират още около 10 къщи и двете плевни ,които са представени за общ изглед изобщо не са “общия” изглед на селото.Да бяхте насочили обектива малко по-нагоре за да видите другата реставрирана къща,която е в типичния стил за нашия край.Не хващаме само“Хоризонт” и нямаме калени къщи.Това на покрива са плочи,а не речни камъни.Жалко,жалко,че не видяхте минавайки през нашето село и центъра за деца с увреждания с което хората от моето село се гордеят.

  11. Анета (23 ноември)

    Р. Драголова,
    Дълбок дол ми е едно от любимите села в региона.
    Просто този блог е за архитектура, а целта на конкретния пост не беше да представи селото, а да се вгледа в определен детайл, който разваля иначе хубавата архитектура в околността. Това е, при това с най-добри чувства.

  12. Юлиян Илиев ( 3 април)

    На този сайт може да откриете интересни снимки на реставрирани стари къщи в родопите.http://mountainhousebg.com

  13. GENADI (13 февруари)

    ZANIMAVAM SE SAS STROITELNO REMONTNA DEINOST MOGA DA VI DAM MNOGO IDEI ZA VASTANOVQVANE NA STARA KA6TA DA SE ZAPAZI STARATA ARHITEKTURA ,ZA JELAE6TI MOGA I DA GO IZPALNQ TEL.0892341603.

  14. краси ( 8 януари)

    направо сте осакатили къщата с това обличане с пластмаса

Коментирай

  1. То е за защита от спам и ако го виждаш, нещо не е наред с браузъра ти

Категории