WhAT Association са архитектурна група.
За по-кратко се наричат WhATA.
А за още по-кратко — ?А.
Пишат за архитектура и раздават
архитектурни награди WhATA Awards
На бира във Факултета
от Анета Василева, 29.06.2009 | 16 коментара
Във Факултета (a.k.a. циганската махала на София) попаднах преди няколко дни във връзка с проект за социални жилища (който е по идея на Орлин от urrbbaann и за който ще ви разкажем подробно в следващ пост). Досега не бях ходила там и в началото се държах като класически турист — с навити крачоли на дънките, с фотоапарат в ръка и чанта през рамо. Водеше ни Бисерка, която е оттам и работи много за интеграцията на ромите в куп български и чужди организации.
Къде е гетото
Няма го. Оказа се, че (напук на всички предразсъдъци) Факултета не е гето, а умалено копие на любимата ни София.
Не всички улици са в дупки и кал. Извършен е ремонт на някои от главните. Сменена е и канализацията. Но всичко е донякъде и в момента ремонтите са прекратени. Също като при магистралите.
Планомерните летни ремонти текат с пълна сила и тук. Има топлоизолирани къщи, боядисани в топли цветове, дограмата е сменена с алуминиева, а изборът на декоративни облицовки е много колоритен.
В дворовете на някои къщи са нацъфтели цветя, има даже грижливо окосени ливадки.
Богатите във Факултета живеят в най-високата част, на южен склон, с невероятна гледка към Витоша. Къщите са с високи дувари и охранителни камери.
Дискотеката е яко постмодернизъм. Нова сграда е, но е облицована с класически камъни тип “номенклатурна резиденция”. Може и от такава да са.
И Факултета има гето — т.нар. махала Камборджа (идва от Камбоджа). Населението е много бедно и най-многодетното в целия квартал. Местните казват, че тук живеят основно пришълци — от Лом, Кюстендил, Пазарджик. В Камборджа има кал и коне, подобно на онези, които пасат около крайните блокове на Студентски град.
Много ли беше страшно
Когато почна да се стъмва и Бисерка ни изпращаше към спирката на 72, каза: Ако сега писна, ще излязат поне 7-8 души да помагат.
Действително, през цялото време аз, класическата туристка тип “Како, како, снимай ме, моля те”, не се почувствах нито за миг застрашена. Е, все пак бяхме с човек от махалата, ще кажете.
Но има проучвания, че в гетата по света сигурността е много по-висока, отколкото в безличните панелни квартали примерно. Хората се познават, къщите са много близо, децата играят заедно и винаги са пред погледа на някой роднина или познат. Щото нали знаете приказката: във Факултето ако не си роднина с някого, ще си му сват.
Къща с двор и гледка към Витоша
Ромската махала на София е разположена предвидливо на много хубаво място. И има твърде логична, макар и спонтанна, градоустройствена организация. Всички хора живеят в къщи. Колкото си по-богат, по-голяма ти е къщата. И макар тези къщи да са много нагъсто на места и не всички да са масивни, дворната площ на единица домакинство май е по-голяма, отколкото във високоетажните жилищни комплекси, остатък от здравословното градско планиране на модернизма.
Неслучайно всички опити да бъде сменен жилищния модел на ромската общност от нискоетажен еднофамилно-жилищен във високоетажен комплексен са се проваляли с гръм и трясък (пример: панелните блокове в пловдивската махала Столипиново). Не е лошо този модел да се има предвид и по принцип при проектирането на масови и социални жилища.
Накрая седнахме да пием бира в една дюнерджийница, до факултетската Витошка и местния Интернет клуб. Хората си говореха за политика.
***
Още постове? Виж най-новите, влез в архива или избери категория...
Коментари
евелин (29 юни)
Последния път когато реших да послушам gps-a за по-кратък път до овча купел и аз се озовах във факултета ... честно казано по едно време си заключих вратите на колата и ускорих леко :) иначе пред паянтовите къщи видях поне 5 джипа Q7 и 2-3 mercedes GL. На още снимки казва: Oops! You don’t have permission to view this page.
razmisli (29 юни)
Как мога да се запозная с Бисерка? Ще бъда в България скоро и планирам да снимам там... Благодаря предварително!
mok (29 юни)
Ей, супер тема сте насвяткали. От много отдавна се каня и аз да ида дотам да снимам, защото винаги ми е било интересно, но ми е малко рисковано, трябва си гид. Между другото в google earth има доста снимки от Факултето и изобщо отвътре не е такова, каквото изглежа откъм жк Люлин...
wakeop (29 юни)
Мдам, темата е яка :)
Миналата година, докато търсихме парцел, брокерката ни разказваше за свой клиент (не от малцинствата), който след много търсене си купил къща във Факултето – харесало му мястото. Тогава ми се стори адски странно.
Впрочем наскоро ходихме в Суходол и квартала ни се стори доста приятен, въпреки ужасната му слава на сметище.
Май предразсъдъците ни са в повече...
Спас Колев (29 юни)
Тамошни познати (в казармата, значи преди десетина години) твърдяха, че кварталът си е много хубав. Но гадни отрепки от Татарли идвали да продават наркотици и да развращават народа. Ксенофобия, сигурно.
цветомир (29 юни)
Анета, много хубав пост( на български може би тема). Наистина има много шаблони, които се слагат наляво и надясно за всичко. Явно, че и във ‘Факултето’ има да се борят с БГ-интеграцията както ние с евро интеграцията се напъваме, колкото и общо да звучи “ние”. Защото, на някой въобще не им се стъпва в Европа и са свикнали да слагат клишета и шаблони, да им е по-лесно. Интересно е циганското разбиране за ред и подреденост. Разбиране и желание. Със сигурност са доста манипулирани и объркани, но са оцелели в толкова кризи:)
Wed (29 юни)
Хеххех темата е кефче, а снимката с децата е бонбон:):):):)
didko2 (29 юни)
Архитектурата на третата снимка e типичен нео-РОМанизъм: два балкона от край до край и целите в балюстри
lyd (30 юни)
В една есенна вечер минавахме през хасковската циганска махала. Искахме да разгледаме една от по-затънтените улички. Няколко чичовци, които седяха пред кръчмичка ни попитаха къде отиваме и ни препоръчаха да не пробваме точно сега, защото ще затънем в кал. Съвсем дружелюбно и незаплашително.
Ето едно от дневните ми преживявания в тази част на града: lydblog.wordpress.co…
Ники ( 5 юли)
Чудна тема разбира се.... Всеки от вас е ходил по веднъж или пък много му се ще да иде да се разходи. Аз реално живея до факултета. (една поляна ни дели) Уча във ВСУ и по улица Суходолска е единственият път с кола. Иначе трябва да се “спускам” пеш към Овча Купел. По разбита улица, която е вечно мръсна и кална, да гледам в земята, да не говоря по телефона, да не нося бижута, за да не си навличам яда или ревността на иначе тъй милите съседи. И в никой случай да не го правя вечер сама..защото и да викам или не...няма кой да ми помогне. И преди да ми кажете, че това са предрасъдъци – има случаи на пребити,ограбени и насилени. Отделно факултета Е сметище. Разбиха бензиностанцията, за да си преместят сметището там. Отглеждат си едър рогат добитък дори. С кола е хубаво да си заключен и да профучиш и се молиш да не е спусната бариерата.... Вашият туризъм и оптимизъм леко ме ядосват.
крис ванев (13 юли)
what’s the story? morning glory…
Факултето е клише,
защото душата там е под душ на рециклирано щастие.
Изкарах (цял/само) един месец стаж в дом за умствено недоразвити деца (2/3ром.произход) и в асоциацията си за този квартал кашлям на сяра.
ico (22 юли)
Браво Ани. Много добре. Първо бира, после ракийка и току виж усетила ритъма на гетото. Финладците така правят алкохолен туризъм по черноморието!
romano_vogi (25 юли)
ako iskate da razgledate kv.fakulteta samo mi kajete az jiveq tam
ani simeonova (22 декември)
az sum momi4e ot romsko poteklo i iskam da kaja na onezi koito smqtat 4eza da minat prez kvartala trabva da se pravqt na monahini i da za klu4vat kolitesi i da profu4avat prez kvartala za da si vdignat samo4ustvieto 4e ne prinadlejat na tova ob6tqstvo e pogre6no neka se postavqt na tqhno mqsto nqkoi ot vas izbiral li si e potekloto rasata i na4ia na jivot kogato e bil suzdavan osven tova ima risk na vsqkade ot napadeniq grabeji i t.n mislq 4e nai jestokite takiva incideni ne sa izvurheni v fakultata .ima dobri i lo6i hora ,dobur i lo6 na4in na jivot nezavisimo ot kakva etni4eska prinadlejnos si vajnoto e da izbere6 sam kakva li4nost 6te si i dali izka6 da jivee6 po daden na4in.
Petar (12 декември)
Ani Simeonova , никой тук не е предубеден и не реагира без никаква причина. Скептицизма си има основания. Никой и не обвинява хората, че са се родили там. Просто се пазят, всеки си гледа интереса. По гетата навсякъде по света опасността да бъдеш обран и изнасилен е по-голяма от другите квартали. Никой не казва, че ще се случи , но е по-вероятно да се случи там отколкото в Младост, Лозенец и центъра например. Това се има на предвид.
Ракета (15 май)
Браво за материала.
Не знам, аз си мисля какво казваше Маркс за работниците, които повреждали струговете за да не останат без работа – “Понеже човекът е паднал до нивото на машина, затова машината идва да му прави конкуренция”.
Много подобно ми се струва – понеже българинът се е докарал до нивото на циганин, затова циганите са му проблем.
Това по повод на няколко поста по-горе с откровен или завоалиран расисъм.