Kъща от геодезически куполи, с. Басарбово
Номинация за Сграда на годината, 2019През 1920-те Бъкминстър Фулър мечтаел за нов тип жилища – достъпни машини за живеене, които не струват повече от един кадилак, използват минимално количество енергия и могат да бъдат произвеждани масово и сглобявани бързо. Няколко десетилетия и два-три банкрута по-късно той достига до формула, която позволява да бъде конструиран геодезичен купол на произволен терен с всякакви подръчни материали – от парчета метал и дърво до пластмаса и стари дрехи. И така създава освен всичко друго и най-успешния хуманитарен дизайн проект в човешката история.
Строителството на сферични куполни къщи набира скорост и в България през последните години, носено от вълната “обратно към природата”. Първоначално е обект на инженерни експерименти и аматьорски ентусиазъм. Правят се оранжерии и павилиони и чак отскоро истински къщи за живеене. Като тази еднофамилна куполна къща в русенското село Басарбово, която вече изглежда като завършен архитектурно-инженерен продукт от 3 отделни купола с топла връзка между тях.
Има нещо постапокалиптично в сгради като тази. Но пък нормално е да номинираме постапокалиптични сгради в края на една от най-горещите години в човешката история.
Гласуване на публиката
704 гласа (40.39%)