5 добри интериорни клишета или как да си направиш апартамент за списание

от Анета Василева, 15.04.2010 | 27 коментара

От известно време почти не купувам т. нар. архитектурни списания – за къщи, дизайн и интериор. Освен ако няма нещо много смислено за четене. Дори Wallpaper само online ми стига. Даже когато има годишна класация.

Наскоро обаче един познат ми донесе последния брой на сп. Наш дом, където попаднах на номинациите за интериор на 2009 година. Стана ми интересно — снимките не показваха нищо ново и различно като общо впечатление от номинираните през 2008, 2007 или коя да е от нулевите години. Всъщност това май не е толкова лошо — показва, че в България вече има устойчиви интериорни течения (хайде да не ги наричам клишета засега). Някои са добри, а някои — лоши. Нормално.

По-долу са събрани 5 от добрите (резултат от ровене из голяма, тежка и потънала в прах купчина стари списания, която на всичкото отгоре стоя няколко дни насред хола).

Апартаментът-лофт

Става за: дизайнери, рекламисти и всякакъв криейтив (Максим Бехар прави изключение)

По какво да го познаем: индустриални детайли – видим бетон, тухли, метални греди и колони; метални лампи; видими кабели (може и нарочно боядисани в ярки цветове); микс от ретро и модерни мебели

Пример: Оказа се, че всички от WhATA помним един апартамент до Женския пазар в София от 2005 година. Купен в окаяно състояние от рекламист с дръзко отношение към мястото за живеене, този апартамент е типичното ергенско жилище. Интериорът е супер индивидуален и семпъл — без грам гипсокартон, с оголени тухли и метални трегери, арт постери и стари соц лампи, спасени от реконструкцията на Новотел Пловдив. Интересно как ли изглежда сега?

Други примери: Уго на Славейков, Checkpoint Charlie

Небрежният градски апартамент

Става за: архитекти, арт персони и безпарични наследници на апартамента на баба на Прага

По какво да го познаем: небрежни материали; евтини мебели тип ИКЕА; реставрирани (а може и да не са) стари мебели; някоя картина или скулптура за акцент

Пример: Жилището е на наш познат архитект. В нова кооперация, построена на мястото на старата наследствена къща. В апартамента обаче успешно е запазен повече духът на старата къща, отколкото на безличното ново строителство. Нискобюджетен е и си личи. Но това е нарочно, а атмосферата е много добра — особено ако си падате по такъв стар (ърбън?) шик.

Други примери: Шоурумът на модната дизайнерка Нели Митева на Иван Асен

Романтичният апартамент

Става за: любителки на йога, Горичка и Pretty Little Things

По какво да го познаем: умилително смесени тъкани и цветове; цветя в старата ютия на баба; ретро шкаф, отрупан с джунджурии; обикновено се появява и някой мебел от ковано желязо

Пример: Този тип интериор е по-подходящ за жилища с история. Опитът да се нагоди към нова кооперация със светла височина на стаите от 2.60 м обикновено завършва с фиаско.

Жилището на снимките е от стар брой на българската Bravacasa от 2006 година. Намира се около Докторската градинка (е, да). Купила го жена с носталгично отношение към миналото и го обновила с ограничен бюджет. Запазени са парчета стара мазилка, има ИКЕА като във всеки добър low-cost, индийски покривки за легло, бял тюл по столовете, а ваната е в спалнята. А, да, има и лилава стена, до която даже троянската витринка стои добре.

Други примери: ресторант Pastorant

Дизайнерският апартамент

Става за: космополитни мутреси, строителни предприемачи и наследници на апартаменти в Изток

По какво да го познаем: перфектни детайли (всички фуги и ръбчета са напаснати); висококласни дизайнерски мебели

Пример: Модата на “марковите” апартаменти тръгна в началото на строителния бум, когато за един собственик беше въпрос на престиж да отиде с личния си интериорен дизайнер на последното мебелно изложение в Милано, та да почерпи опит и малко международна красота. В резултат се наложиха две гранд-дами на българския интериор (за които Милано и шоурумът на Гама дизайн са втори дом) и множество добри апартаменти, достойни даже за италианското Bravacasa.

Жилището по-долу е от брой на Идеален дом от 2008 г. и е един от многото примери. Не става ясно дали е старо или ново строителство, но това за “дизайнерските” апартаменти не е от голямо значение. Интериорът е доста европеиден, бял, с черни и цветни акценти, но не е стерилен. Веднага правят впечатление полилеите на Moooi, трапезарните столове, които съвсем не са случайни, и диванът на B&B, който може да ви изглежда небрежен, но струва колкото половината обзавеждане на предходния апартамент.

Други примери: бар Nero (преди бомбата), Опера (преди ремонта)

Българското етно

Става за: всички

По какво да го познаем: микс от традиционни мебели и материали с модерни такива — видим бетон с чипровски килим или черна ламперия с антикварно кресло от царско време, претапицирано в райе

Пример: След като му мина увлечението по дзен, Индия, фен шуи, японски минимализъм и тайландски декорации, бг интериорът роди едно добро попадение — небрежен минимализъм с традиционни български елементи. Жалко, че успешните примери без грам Балкантурист са все още много малко.

Примерът тук е една къща за гости в родопското село Солища, която постига отличен баланс между местно, народно и модерно без много преиграване. Материалите са естествени, дамаските — свежи, дори парапетът на циментовото стълбище е някаква версия на бг конструктивизъм от дърво.

Други примери: фоайето на хотел вила Рока, Банско

За финал един безплатен съвет от нас. Ако не знаете какво да направите с нещо в къщата си — боядисайте го бяло. Или черно. Сериозно, няма да сбъркате.

Използвани са снимки от: архивни броеве на сп. Наш дом, сп. Идеален дом, сп. Браваказа, studio l6, boby dimitrov

***

Очаквайте: Как изглеждат интериорите, които хората си правят сами

Коментари

  1. Geoge (15 април)

    Стълбището е хубаво

  2. валь0 (15 април)

    определено първия най ме кефи:))

  3. боби (15 април)

    Стълбището е един леко модернистичен отглас от едни подпорни стени от плет на двора – виж за повече подробности- the red door house

  4. боби (15 април)

    Анета, благодаря, че си вклйчила две мои работи в “клишетата”. За съжаление точно от тези калъпи има много малко свестни примери, по-скоро плод на случайно стечение на обстоятелства, а не на силна и плодотворна тенденция, както е при “дизайнерския апартамент”. Направо пиши дисертация по темата :-)))

  5. аогоагхгажг (15 април)

    Много интересно и забавно четиво!

    С нетърпение очаквам втората серия за интериорите, които хората си правят сами.

    Но за старите соц лампи в Новотел Пловдив мисля, че малко сте се объркали, освен ако нямате предвид някакъв вид френски соц. :-)) (В един от първите броеве на сп. Едно имаше материал за интериора на Новотела с много снимки)

  6. Michel (15 април)

    Странно, но нито един от петте примера ама хич не ме грабна…

    И петте примера (снимките, поне) изглеждат някак… ъ. стерилни? изкуствени? нагласени? префърцунени? не знам точно…

    Просто не ми допадат… И в нито един от примерите не се усеща уют.

    Ако говорим за уют, то това
    www.ichabodsquad.net…
    и това ofearna.us/art/howe/…
    …въпреки че са напълно измислени, пак носят много повече уют от примерите по-горе… :)

    Не разбирам от архитектура, само казвам, какво усещам…

  7. боби (15 април)

    Michel, найстина нищо не разбираш от архитектура. Може би разбираш от Толкин? Страшен хобитски уют си предложил :-))). Замисли се над концепцията, че “уюта” не е задължителен атрибут за архитектурата.

  8. боби (15 април)

    Понеже архитектурата се води изкуство, а към “изкуството, някакси не върви да прилепиш “уют”.

  9. юлий (15 април)

    Много се радвам, че не се занимавам с интериорен дизайн. Какви етикетчета щях да лепя, какво лепене щеше да падне, хората на палатки щяха да излязат от мен.
    Статията наистина ми беше полезна .А (бе) тоя диван наистина ли е толкова скъп?

    @боби не ми се заиграва с глупави теми, но ти пожелавам да се чустваш толкова свободен, че да прикрепяш каквото си поискаш към представата ти за изкуство…. ,но все пак мисля разбрах какво имаш предвид.

  10. Raru (15 април)

    Ха-ха, страхотна статия. Нямам търпение да видя продължението и.
    Успехи и хубав ден

  11. Michel (15 април)

    Архитектурата може да е изкуство, но си има и (за)смисъл.

    Архитектурата е за хората (и хобитите;-).

    Ако едно жилище е “дизайнерско”, но не изглежда уютно… то това е #fail — според мен. Ако едно жилище изглежда интересно, но не е уютно — пак #fail.

    Какво ще прави човек в едно жилище? Ще живее и ще твори. Ако интериорът (и екстериорът) на жилището са направени така че да се чувстваш добре, да ти е приятно — това е успех.

    И — както казах вече — добре че не разбирам от архитектура… За мен от всички примери по-горе лъха студ и с нищо не ме купуват.

    А виж, интериорът на къщата на Билбо — нещо съвсем различно… дори и да не е “според правилата” или да не е “както трябва”… ;) В такова жилище (или жилище в подобен стил) бих живял и творил!

  12. Ирина (15 април)

    @Боби
    Аз също не разбирам от интериор, но много ми харесаха твоите проекти – и двата. Както се казва, хора много, вкусове – разни. Надали ще угодиш на всички, но според мен си свършил страхотна работа :).

  13. Creator (16 април)

    Michel прав си че човек си тъси уют ,ама ако хобитски дом е преставата ти за уют бих се гръмнал.Този хобитски интериор е способен само да те смачка и психяса с времето.Ако с колстрофобичен интериор смяташ ,че се постига свобода на душата по добре вземи да живееш на подводница.

  14. Надя (16 април)

    ‘Айде, аман от “уютни” интериори!
    Всеки гражданин, копнеещ да си стопли душицата с малко кич, малко поп-фолк и с огромни дози кюлотено бежАво-розово-прасковено, твърди, че търси УЮТ! :-))

  15. vira link (16 април)

    Анета,така и не разбрахме дали добрите примери от
    ‘‘клишетата’‘ според теб са нещо позитивно за
    архитектурната ни действителност ?!

  16. grayscale (19 април)

    На мен ми се ще авторът да обясни най-накрая какво ТОЧНО според него е лофт.
    Поздрави

  17. Creator (19 април)

    en.wikipedia.org/wik… . Пък иначе авторите като фен ан лофта могат да напишат едно бяснения на бълграски за уикипедия :)

  18. grayscale (19 април)

    Абе и аз имам интернет.
    От написаното тука останах с впечатлението, че тухлите в интериора правят всичко на лофтове… :)

  19. Creator (19 април)

    По принцип основното (доколкото го е разбрала тъпата ми глава) са обширните пространства (vast space) несвоиствени за цласическо жилище .Тухлите обаче са почти сигурен елемент.

  20. to-kill-a-mockingbird (20 април)

    shte moje li avtorite da pusnat malko biografiiki /osven tova za vlaka/,
    che se opitvam da si objasna tozi naddmenno-zajadliv stil

  21. shamans (23 април)

    Последният съвет е безценен, поздрави. Чакам с интерес и следващия пост за интериорите.

  22. Стефан Русев (26 април)

    Готин и интересен анализ. Лично на мен ми харесва Българското етно и Апартаментът-лофт.

    Хареса ми описанието за Дизайнерският апартамент. Доста хора свързват интериорния дизайн именно с подобен интериор: скъп и лъскав за да се показва пред приятели и да се хвали.

    Апартаментът-лофт, мисля, че беше в сп. Идеален Дом, ако не ме лъже паметта. Помня броя, защото ми хареса и тогава правех ремонт на моето жилище.

    Интересно според вас какъв е стила на българския интериорен дизайн според вас или имали въобще такова нещо?

  23. бо (29 април)

    Харесват ми примерите на боби, кефи ме белият парапет и всичко, обаче не съм съгласна че архитектурата е само изкуство, дори съм много несъгласна. За мен архитектурата служи на функцията и не съм склонна да наричам архитектура нещо, което служи единствено на естетиката – бих го нарекла артефакт.

    Колкото до форма срещу функция – моето лично мнение е, че по-скоро бих живяла в пространства, в които се чувствам добре, отколкото с “напаснати фуги и ръбчета”. А не е невъзможно двете едновременно.

  24. pokahontas (11 юни)

    Интересно и философско звучат някои от горните коментари.И само едно става ясно от цялата дискусия – “Разни хора,разни идеали” :)…И затова има стилове ,и затова има дискусии и цветове,в противен случай всички щяхме да сме герои на черно бял свят:))) Творете хора и бъдете различни..:)и аз с вас!
    И поздравления за blog-a ,случайно го открих, докато търсех информация за едни нови площадни настилки и ме израдва много:))
    peace and respect!

  25. ice9 (21 юли)

    @Michel
    че е очевидно че не разбираш от архитектура всички и сами виждане, но моля те престани с тия хобитски къщи. Тук 4 от 5 примера са градски апартаменти интериори, а в 5тия има елементи от бита на пра-баба ти. Ако случайно си купя къща в МидълЪрт, спокойно, точно като твоята любима ще си взема, да си я обикалям с косматите краченца…

  26. Ина (23 юли)

    Анализът ви е толкова добър, че вече си имате плагиати :)

    blogmebeli.com/?p=11…
    blogmebeli.com/?p=11…
    blogmebeli.com/?p=11…
    blogmebeli.com/?p=11…
    blogmebeli.com/?p=11…

  27. Pupa (16 октомври)

    Ох, Анета, Анета явно нямаш друга работа, ама има доста по-успешни примерни интериори

Коментирай

  1. То е за защита от спам и ако го виждаш, нещо не е наред с браузъра ти

Категории