100 години Баухаус – серия от събития на Гьоте институт
Номинация за Архитектурно събитие на годината, 2019Надали има някой неразбрал, че през 2019 експерименталната немска архитектурно-дизайнерска школа Баухаус стана на 100. Вдигна се много шум и това не е случайно.
Школата Баухаус е лицето на ХХ век. Тя облече века в абстрактни дамаски, надписа го в сансериф, построи функционалните светли кутии, в които живеем и работим, проектира тръбните столове, на които седим, и чашите, от които пием. Създаде плакатите, които гледаме, и играчките в основни цветове и форми, с които си играят децата ни. Промени завинаги образованието по изкуства и архитектура. С две думи, Баухаус е най-влиятелното училище по дизайн, което някога е съществувало. И за своите кратки 14 години живот (между 1919 и 1933) създаде епоха, която промени коренно света, в който живеем и до днес.
През 2019 темата Баухаус беше водеща през цялата година, поне в света на архитектурата и дизайна. Годишнината беше отбелязана масирано в цял свят със специални събития и изложби в Берлин, Лондон, Москва, Чикаго, Сао Пауло, Тел Авив, Ротердам, Ню Делхи, Лагос… А Германия положи сериозни и добре организирани усилия да изяви Баухаус като най-голямото немско културно постижение на ХХ век и като най-значимия и влиятелен архитектурен експорт на страната (което е абсолютно вярно).
България също отбеляза 100-годишнината, а най-добре опакована като продукт, прицелен в широката публика, беше програмата на Гьоте институт, който, аналогично на повечето Гьоте институти по света, се включи активно в отбелязването на събитието. Целта на всички изложби, лекции, филмови програми и детски работилници беше не просто да се запознае публиката с Баухаус, но и да се проследят влиянията и връзките на немската школа с други страни и традиции, да се поговори за оскъдните български следи в училището Баухаус преди войната, за влиянието на Баухаус у нас след войната, за жените и Баухаус, за социалната утопия Баухаус и т.н. Все важни неща.
Защо печели?
Защото рядко се случва архитектурният свят и България да говорят едновременно и масово за едно и също нещо. Освен това успя да популяризира елитарна тема отвъд часовете по архитектурна история.
Гласуване на публиката
385 гласа (20%)