WhAT Association са архитектурна група.
За по-кратко се наричат WhATA.
А за още по-кратко — ?А.
Пишат за архитектура и раздават
архитектурни награди WhATA Awards
Награди за устойчива архитектура
от Жана Стоилова, 16.10.2008 | 2 коментара
В края на септември в Mадрид бяха връчени наградите Holcim за устойчива архитектура за регион Европа.
След като разгледах победителите, паралелът с един очакван мащабен софийски проект и с един необходим такъв беше неизбежен.
Зелен 4-ти километър
Наградата печели проект за нов правителствен център в Будапеща на Peter Janesch и Kengo Kuma.
Комплексът. Зеленина има не само по покривите, но и по стените
Новата структура е реплика на съществуващата
Системите за климатизация
Сградата трябва да бъде разположена в центъра на града, до/над действаща гара и до популярен търговски център.
Авторите взимат модели от вече съществуващата градска структура, за която са характерни множеството тесни вътрешни дворове. Към нея прибавят зелени площи, не само по покривите, а и по стените. Създават системи за климатизация, които използват постоянната температура на земята.
Проектът е много добър, защото се съобразява със средата, решава проблема с липсващите зелени площи и при експлоатацията ще пести енергия.
Пожелаваме такъв и на София.
Словенският Суходол
Втората награда е за проект за възстановяване на естествения вид на терен на сметище в Марибор, Словения на ecosistema urbano.
Изглед към рекултивираното сметище
Предвижда се архитектурата да има „срок на годност” — 25 години, периода за който земята ще се възстанови. Създава се нов релеф на терена и зоната ще се използва основно за обществени дейности — спорт, рекреация, панаири, концерти. В периферията ще има и временни сглобяеми жилища. Те са отворени на юг и под земята от север, което ги прави изключително енергоефективни.
А след 25 години всичко лесно може да се демонтира и земята да се използва за друго.
Още постове? Виж най-новите, влез в архива или избери категория...
Коментари
Creator (21 октомври)
Зелената архитектура в момента залива света по подобие на модернизма – навсякъде е актуална и приспособима.При нашия правителствен център се съмнявам да се случи нещо “зелено” в таква степен – естествено ще има 2-3 слънчеви ламела и малко соларни панели да се замаже положението.
Р (22 октомври)
Определението “Устойчива Архитектура” винаги е будило недоумение в мен. Защо не “Зелена”, “Енергоефективна”... Чувствам се поруган от опита да се отъждестви архитектурният продукт само с икономическата му същност. Архитектурата е много повече!