WhAT Association са архитектурна група.
За по-кратко се наричат WhATA.
А за още по-кратко — ?А.
Пишат за архитектура и раздават
архитектурни награди WhATA Awards
Минимализъм в Шумен. Можело значи
от Николай Ангелов, 29.12.2008 | 19 коментара
Преди няколко месеца пуснахме пост със заглавие “Хубава сграда в Банско. Можело значи”. След това решихме той да прерасне в рубрика “Можело значи” — за приятни изключения в новото българско строителство. Ето второто попълнение.
Това е цех за сладкиши и вафли в индустриалната зона на Шумен.
Изглежда като черна метална кутия, от която стърчат малки кутийки от видим бетон. Да, харесва ни.
Преди няколко години в студентските си проекти доста използвахме видим бетон — изглеждаше брутален, възмущаваше преподавателите, а и Тадао Андо беше на мода...
Но не бях виждал досега български инвеститор, който да се навие да ползва видим бетон толкова категорично.
И изобщо, малко са българските инвеститори, които се навиват на изчистени минималистични сгради. При това черни.
P. S. Една жена, която работи там, обаче се учуди, че някой иска да снима сградата. Каза, че е като ковчег, а вътре се работи на лампи.
Още постове от рубриката "Можело значи"
Още постове? Виж най-новите, влез в архива или избери категория...
Коментари
bb (29 декември)
Кой е архитектът?
Николай (29 декември)
Zoom studio
Ghibli (29 декември)
Хмм, първо помислих, че не съм си изпратила правилно коментара, после видях, че не само сте го изтрили, но и сте редактирали статията :) Да не сте в детската градина?
Николай (29 декември)
Ghibli, не сме ти изтривали коментар. Сигурна ли си, че си натиснала Изпрати след Преглед?
А поста редактирахме по други причини, но мисля, че сега е ок. Пробвай пак да изпратиш коментара. Чакаме.
Ghibli (29 декември)
Ами, не бях сигурна и сега разбирам, че съм сгрешила, извинявам се за инсинуацията :)
Коментарът ми беше общо взето свързан с това, че минимализмът е доста депресиращ и когато става въпрос за работното място и няма слънце, на човек съвсем би му се стъжнило.
Въпреки че като се замисля отвътре сградата вероятно е като всеки цех – не чак толкова минималистична. Но лично аз не бих отивала с удоволствие на работа в такава “черна кутия” :)
mo4 (29 декември)
minimalizma si otide otdavna.sgradata v tozi si vid ne e za promishlena sgrada.,depresiika si e,horata ne se 4uvstvat dobre v neia.towa hubavo li e?a dali e i krasivo?
a (30 декември)
А няма ли прозорци на покрива? Ти мани изкуството, тя сградата като не функционира, т.е. като нямаш слънчева светлина през деня и възможност да проветриш, значи не е доизпипана или греша? Виждам, че за счетовдството са сложили прозорци да могат да си чатят на скайп, aма с тези грозните пердета ... ех, българшината няма да умре :D
Без да познавам проекта, можеше да се сложи още една кутийка като голяма витрина и да има слънце за хорицата, отделно, че този вход е също недотам хубав. Някакви странни пропорции, все една аз съм ги правил :D Както се казваше в един филм “има напредък, но още трябва”.
Ако може хората, които са строили, да дадат повечко информация за сградата.
павел (30 декември)
Анета може да вземе още снимки от Цвети от офиса на ZOOM – правени са нощни, има и интериорни, от които може да се добие представа за осветление, атриум, ‘грозни’ пердета и т.н.
Mok (30 декември)
Не ми е ясно защо колегите оплюват тази сграда. Не е лоша, даже хич, а какво е можело и какво не е можело да се направи – отделен въпрос. Отделен въпрос е и това, че няма достатъчно естествена светлина – ако имаше разпределения, щяхме да коментираме и тях, но тъй като няма – коментираме само визията, нали? Да не правим изводи върху догадки. И последно – минимализмЪТ (някои не могат и да пишат, но коментират като професори) не си е отишъл, даже ако питате мен тепърва започва да идва в България. Аз лично съм ЗА такава архитектура. Лесна е, изчистена е, не дразни и не се натрапва.
П.п.: Видим бетон? – половин София е от видим бетон
a (30 декември)
Откога критиката е плюене?
п.п. Мок, може и да съм неграмотен, но поне знам как изглежда видимият бетон, а това с половин София няма да го коментирам, явно говорим за различни неща :)
@павел, чакаме с интерес.
Mok (31 декември)
“Критика” е голяма дума, по-добре не я споменавайте, че ще ни се смеят. Това тук са мнения.
П.п.: Говорим за едно и също нещо – видим бетон е широко понятие.
a (31 декември)
И кое му е широкото? Аз съм виждал само по един начин да изглежда. :)
Mok (31 декември)
Да.. и всички китайци са еднакви нали :D жълти и с дръпнати очи
валери гюров ( 2 януари)
наистина няма да е зле, ако някой пусне още материал, сградата не изглежда зле на пръв поглед, макар дългата фасада с двата затворени отвора(?) да е доста неподредена
Creator ( 2 януари)
Сградта изглежда супер – браво за постиженито/в широкия смисъл на думата/.Искам всички който плюха по-горе сградата да направят снимки на 5 подобни като функция сгради ,но по-красиви.Иначе въпроса за осветлението мога да кажа ,че опира адски много до инвеститор/инквизитор/ – понеже скоро правихме сграда за шивашки цех.Първо отхвърлиха прозорците от 90 сантиметра от пода до 210 който смятахме че са добре за работниците да имат контакт с външната среда/довода беше ,че ще се разсейват/.После като разбраха цената на горното осветление и решиха ,че луминисцентното е по-добро :( Видимия бетон е изпълнен по “учбник” и то написан от Андо.За “черното” още по-голямо браво.Иначе това ,че на леля Минка чистачката черното и навява на “чемшир” си е нейн проблем / Всеки има право да няма вкус /.
lu (12 януари)
Здравейте!
Сградата определено ми харесва...Интересувам се обаче от технологията на видимия бетон.Нужна ми е за направата на една стена в един интериор.Ако някой има някаква представа или някакви материали дори и на анг.език ,нека ми пише на arhdes@gmail.com…
Благодарности....
kimono (20 януари)
respekt kum maistor4etata za izpulnenieto na vidimia…
malko e sme6no kak se radvame i prehlasvame po ne6to -koeto e tolkova normalno i lesno postijimo v drugi strani…ironiata e 4e edna promi6lena sgrada (ne 4e ne6to protiv) i to niakude zabita iz prom. zonite na 6umen e primera ni kak triabva da izglejda me4tizata na minimalist4etata v bg-vidimia…az li4no ne sum vijdal tolkova dobro izpulnenie…pone spored snimkite…v raionite dunav-4erno more…kap. andreevo…evala 4e ste ia zabeliazali…a arhitektite niama kakvo da gi hvalim…vsi4ko e v rucete na investitor4eto i maistorite…otnovo 6apka im svaliam….
sculpt (26 май)
.от едно място знам че сградата е ‘реконструкция’ на съществуващи халета два броя.въпросната чернотия ги е обединила като някъде в центъра на планировката е оставена японска градина с огромни витрини към работните места.видимия бетон го били постигнали с много мъки спане на строежа уволнения неустойки и съд така че може да е изглежда съвсем естествен но за останалия свят за бг си е лукс.малката бетонова кутийка била кабинета на шефа с гледка към монумента над шумен който също е от видим бетон ама какъв..
и една похвала към лошите им инвеститори: целия двор и паркинга отпред били затревени за много пари това си е абсолютен прецедент
brayo (28 юни)
Е гати , пак показваме невжеството си пред целия свят. А бе хора гледайте повечко и се учете! Ама трябва и да можете да виждате – гледайки! Стига празни и нелепи брътвежи за “Национална или Българска архитектура” – такава просто е нямало, ако умеете сами да преценявате, а не да се осланяте на учебниците. Просто си научете уроците. Е вярно има няколко добри архитектурни примера от началото на 20 век, но и те са съвсем регионални, съпоставени със свтовнате примери от този период, а и честно казано доста повлияни.
Показаните примери са наистина добри,
/поздравления на архитектурните бюра и на инвеститорите/, но и те някак си не влизат там кадето би ни се искало. А как да стане това като масата инвеститори са новоизлюпените бизнесмени със спортно минало и съмнителен вкус, и затова още дълги години ще се радваме на балюстрадки, кулички и замъци, на сбъркани псевдо модерни, еклектични концепции и E.T.C. А за да оцениш нещо наистина добро, си трбва и история /“демек благородно потекло аристократизъм”/ и многоооо култура, а такива нямаме!
Все пак обнадеждаващи са някои от сградите на арх. Атанас Панов /LP CONSULT/, арх. Пламен Братков /АEDES STUDIO/, арх Калин Диков /ARCHITECTONIKA STUDIO/ и някои млади архитекти, но попитайте ги, колко от тях и дали най добрите им проекти са реализирани. Защото диагнозата е : ниската култура на инвеститорите от всякакво ниво в BG.
ОЩЕ ВЕДНАЖ ПОЗДРАВЛЕНИЯ за ZOOM SUDIO – но нека виждаме повече такива сгради
P.S. Само някой да ми обясни какво значи да се вписва в околната среда, сградите там просто трябва да се сринат!!! – смразяваща кръвта архитектура – ето това е депресарско, а депресираната от минимализма колежка да си гледа някое пейзажче с херувимчета ако това ше я окрили!