WhAT Association са архитектурна група.
За по-кратко се наричат WhATA.
А за още по-кратко — ?А.
Пишат за архитектура и раздават
архитектурни награди WhATA Awards
Хубава къща в Бояна. Можело значи
от Анета Василева, 25.05.2009 | 34 коментара
Тази къща в Бояна се оказа новата резиденция на норвежкото посолство. Това даде отговор на първоначалното ни недоумение какво прави такава сграда сред “достолепните” си съседи. Наскоро е завършена и все още никой не живее в нея.
С какво е различна от всичко наоколо?
- с простата си форма
- със състарената дървена обшивка (използвана повторно или може би участвала в кофража), сякаш напук на стремежа на останалите съседи да изглеждат лъскави и нови
- с голямата конзола
- с П-образния си план
- с вниманието, отделено на плоския покрив (покрит с дърво като фасадата), само защото се вижда от горната улица
- с вниманието, отделено по принцип на детайлите в нея
- с каменната си ограда.
Официалният вход към къщата. Представителните помещения са разположени във внушителна конзола.
Състарената дървена обшивка мени растера си. На места все още изглежда недовършена. Пазачът ни разказа, че норвежците не били доволни от изпълнението.
Къщата, погледната отгоре. Много интересен покрив, напук на всички бг предразсъдъци, че дървото изобщо не е подходящо за външно излагане и е добре да се скрие със стреха, да се отдели от терена поне на 1.20 м, да се лакира, да се използва само на вертикални стени, а най-добре всичко това заедно.
Входът към жилищните помещения. Металните щори са скрити в дървени кутии, направени от материала на обшивката.
П-образният план оформя вътрешен двор.
Представителните помещения откъм вътрешния двор. Тук конзолата вече е на ниво терен.
Оградата е от хубава, семпла каменна зидария, необичайна за нашите ширини. От вътрешната й страна вече са подготвени струни, по които да пълзят растения.
Лошото е, че съседите са много близо. И постоянно влизат в гледката.
Остава недоумението защо норвежкото посолство, след като строи такава резиденция, участва в спонсорирането на такъв проект като нашенския Музей за съвременно изкуство. Сравнете ги.
***
Находка: Пламен Тодоров. Снимки: Христо и Николай. С любезното съдействие на пазача.
Още постове от рубриката "Можело значи"
Още постове? Виж най-новите, влез в архива или избери категория...
Коментари
mok (25 май)
Къщата е СУПЕР-яка. Тъмно дърво+тъмно стъкло... отлична комбинация. Друг е въпросът, че се радваме на такива къщи, защото в БГ са ни непознати. Иначе по света бая се предъвкаха тия минимализми. Също съм резервиран към дървения покрив – ще видим след 5-6 години как ще изглежда. Естествено, ако на някой му се занимава да ремонтира нетрайни материали в името на добре-изглеждащата сграда – и това е решение.
Поздравления за публикацията.
дима (25 май)
чудесна находка, благодаря, дори бих се разходила да я видя.
валери (25 май)
е той покривът си в всъщност проста дървена скара върху изолоацията, ще се подменя колкото се подменя и една открита тераса.
много приятна къща, архитект явно не е бат’ Бойко Кадинов : )
morphocode (25 май)
кой е проектирал сградата?
Анета (25 май)
Не знаем кой е архитектът. По слухове не е българин.
georgivar (25 май)
А защо е П образна като има такива съседи откъм отворената страна? Струва ми се дискомфортно само като гледам. Никаква приватност... Дали я е имало огромната съседна къща, когато са проектирали тази?
виви (25 май)
Приватност – хахахахаха
wakeop (25 май)
Че това розовото чудо отзад къща ли е?
На мен ми прилича на селското училище ;)
гт (25 май)
Никога не разчитайте на слухове, а си пишете домашното:
Точно 2 търсения в Гугъл намират не само архитектите на тази къща (http://www.pmlark.no/), но и факта, че е имало международен конкурс, в който са участвали поне още 2 бюра.
Проектът не е нищо особено като се вземе предвид, че е имал и бюджета, и интелектуалните ресурси на световно ниво. Тук-таме се виждат абсолютно недопустими детайли за жилищна сграда от няколко милиона. От друга страна е добре да се появяват такива къщи в България, за да радват и образоват студентите, че също и опитните архитекти и строители.
Добра находка наистина, браво!
georgivar (25 май)
мдам
по снимките в сайта на проектантите си личи че двете къщи заедно са ги строили. Какъв малшанс. Иначе и интериора е приятно дървено каменен. Особено радва една камина висяща във въздуха :)
куку (26 май)
Мда, интересно как ли съседите ще преглътнат, че норвежците са си построили “от онея без покрив” хихихих :)
А тук се вижда, че строежът е бил типичен български бардак:
picasaweb.google.bg/...
Иначе, честито за глътката Европа.
куку (26 май)
Ъ, в тоалетната има биде!
Creator (26 май)
Като гледам как точно е поставено дървото на покрива залагам ,че няма да го барат поне 15-20 години.Причините са няколко :отлепено е от самия покрив и всъщност като начин на работа представлява открита асма или пергола ,няма повърхностна обработка която да се нарушава и дъските не са “забити” една вдруга и като се изметнат леко не се случва нищо.
P.S.Къщата е супер яка.
Боян (26 май)
По-добре там да преместят музея, а пък норвежците да ходят да си живеят в триножника зад хилтън :)
mok (26 май)
Да, вярно, че са отделени, не бях обърнал внимание. Tака “украсата” на покрива ще издържи наистина по-дълго без ремонти. В такъв случй, обаче, ми става интересно как точно ще се почиства плоският покрив – ще се разглабят дъските или как? При ниските плоски покриви винаги има проблем със струпване листа и всякаква мръсотия по тях.. Ако някой ми обясни как би могло да стане почистването без демонтаж на летвите, получава 6 по сградостроителство :P
A (26 май)
Изглежда хубаво, но не трябва ли да се вписва поне малко в обкръжението?
Б (26 май)
Разгледах всички побликувани снимки за тази къща,всичко е ок,има само едно смущаващо дървено мостче в задния й двор, а и в интериора според мен са могли да се постараят повече!
климент (26 май)
Айде, почна се! Още няколко такива и ще развалят хубавия квартал! Аз мислех като забогатея да си взема Кадилак Ескалейд и къща в Бояна. Щеше да я проектира арх. Йорданка Георгиева, а Юлиан Тахов да направи “вътрешната архитектура”!
Добре, че поне в Драгалевци още си е хубаво! Ама то май не е толкова престижно там, а?
гт (26 май)
Връщам си хвърления камък след като разгледах строителните и вътрешните снимки. Мерси на човека, който ги е сложил на Пикасата, достави ми удоволствие!
Сградата е проектирана компетентно и изпълнена добре за България. Тук-таме има изцепки, но тях винаги ги има.
Интересно е да се види как заради минималистичните видими детайли самата конструкция има доста ужасни такива, виждат се преди да се покрият с “красивата кожа”.
Сега остава и чертежи да се пръкнат отнякъде и щастието ще е пълно...
Отговор за Мок: дървената скара се прави подвижна над водооттоците, вдига се на редовни интервали и се проверяват “каналите”. Останалата част от покрива няма защо да се чисти.
Пиши ми 6 :)
валери (26 май)
@гт: www.pmlark.no/SOFIA
чертежите са в сайта на бюрото, което ти беше открил: )
mok (26 май)
6! :P
гт (27 май)
Щастието е пълно, мерси Валери.
Браво на норвежците, изглежда като да е 3-4 милиона кинта къщата. Като порастна (т.е. преди 20 години) и аз ще си направя...
Представете си за секунда това да беше американската резиденция... или даже българската някъде. Дали щеше да има пълния набор чертежи за всички да видят?
Creator (27 май)
Това ли са всички чертежи – щото аз почти не виждам котиране.Странното е обаче че и на други чужди фирми така изглеждат чертежите – май пак сме в каменната ера :(
гт (27 май)
Я аз като не-български архитект да си попитам – на какво викаш котиране?
И.Е. Станков (27 май)
Вярно, че за България е новост, но ако се погледне само самата къща, чак такова чудо на архитектурата не е. Самоцелен минималистичен неомодернизъм.
Не знам за вас, но на мен тази конзола ми идва супер тромава и брутална. Вътрешното дворче с поглед към стена също не може да ме спечели.
Creator (27 май)
котиране – оразмеряване
гт (27 май)
Ясно. “Котата” не е ли само за вертикални размери, т.е. levels или RLs?
Тези обаче не ми приличат на работни чертежи, от които да се строи. Предполагам, че има още една фаза на документацията с доста десетки детайли и много котировки, особено и с този интериор.
flw (28 май)
чудя се кой е одобрил проекта след като по нашите закони такава конзола не може да има
Боян (28 май)
Чистенето може да се извършва и с прахосмукачка за листа.
sculpt (28 май)
flw.парцела е част от норвегия и важи норвежкия зут
zory mory ( 2 юли)
mmm hubava kushta,bravo:)
Argetvum (13 май)
жестоко! евала, писна ми от тоя мутренски барок.. (puke)… що не се лансират млади и кадърни архитекти и в България?
tctc (25 май)
Ограничения има само за стоманобетонни конзоли, ако е стоманена носещата конструкция в конзолата няма проблем.
вайк (11 октомври)
Аз не съм специалист и не мога да коментирам ахитектурните достойнства на къщата, но това че съседите ти “дишат” във врата е доста неприятно. Иначе по същата улица “Саша Попов” има още няколко къщи,които според мен заслужават внимание.